Drevet av Google TransOversette
GI
Richshaad Ryan, merker hver bursdag med en hiv-test
Whitman-Walker Helse
Whitman-Walker Helse

Februar 25, 2018

Som en del av Whitman-Walkers 40-årsjubileum, offisielt 13. januar 2018, deler vi 40 historier for å fortelle historien om Whitman-Walker i samfunnet. Vi vil tidligere introdusere deg for Richshaad Ryan. Richshaad er en DC-basert kunstner som bruker kunsten sin til å spre god energi, fred og kjærlighet til samfunnet sitt. Han er en fast tro på at vi alle har noe å lære av hverandre. Richshaad løfter opp ideen om at vi skal ”elske og leve hver dag til det fulle fordi vi ikke vet når slutten er. Vær snill. Vi er alle mennesker. ”

Du har kanskje løpt inn i Richshaad på 14th Street, ettersom han ofte kan bli funnet og deler sine siste brikker i nærheten av Elizabeth Taylor Medical Center i 14th and R Streets, NW. Hvert år på bursdagen hans får Richshaad en HIV-test, ofte med Whitman-Walker. Det er hans måte å ha kontroll over sin seksuelle helse etter å ha blitt utsatt for HIV for noen år tilbake. Han er den forrige medeieren av Planet Chocolate City, en t-skjortebutikk i DC som hadde lokasjoner på H Street og Georgia Avenue. Hold deg oppdatert på Richshaad og hans siste kunstverk på Instagram på @richshaadryan eller på www.richshaadryan.com.

Klikk på den oransje avspillingsknappen nedenfor for å høre Richshaads muntlige historie 27. november 2017 - et innspilt intervju med en person som har personlig kunnskap om tidligere hendelser. Takk til DC Oral History Collaborative for å støtte innsamlingen av denne muntlige historien.

Fem Sitater fra Richshads Oral History

På Sex Utdanning i åttende klasse i 1980s:

Vel, tilbake vet du, sex som, vi snakket egentlig ikke om seksuell helse på skolen vår den gang. Det var et annet element. Du vet, jeg husker ingenting om seksuell helse den gangen. Og det er jeg ikke - kanskje vi snakket om det, men det var så lite at det ikke var et varig minne på meg. Jeg tror at da jeg kom på college, sannsynligvis på andre året, var det mer som det begynte. Du vet at de presset seksuell utdannelse, kondom, du vet at du beskyttet deg mot sykdommer, og det var heller ikke internett, så jeg tror det var vanskeligere å nå mange mennesker på en gang. Du vet hvordan du nå kan få en eksplosjon på Instagram 'hei vi gjør dette, vi har lastebilen her for å teste for HIV, andre sykdommer' eller det er så mange forskjellige veier for å fremme det nå, at det er helt annerledes.

Faren min lærte meg, du vet, om å bruke kondom og alt annet var prøving og feiling. Jeg mener, det var ganske mye det. "

Feb251.png Hannah Byrne, Oral History Intern på Whitman-Walker Health, intervjuer Richshaad Ryan som han selger sin kunst foran Elizabeth Taylor Medical Center. Foto av @kundalini på Instagram.

 

På "Gym Jam" ved Virginia State University fra "86-'90:

“Oh yeah, yeah, the parties. Så da jeg gikk på college, hadde vi mange mennesker fra New York, New Jersey, Delaware og ned sør, North Carolina, så det var som begynnelsen. Jeg skal ikke si begynnelsen på Hip Hop, men det var som når alt tok seg opp, for jeg antar at når Hip Hop først startet, var det ingen som virkelig tok det på alvor. Fordi de var som 'hva er dette? Skal det være som en fly-by-night-musikk, vet du, sjanger eller. ' Så med gymsyltetøy, mange, hovedsakelig alle artister som var ute av veien for deres eksponering hvor de ville gå for å like alle de historiske svarte høyskolene og opptre. Så vi ville ha treningsstopp hele tiden. Som jeg mener alle, så jeg så mange Salt N 'Peppa, EPMD, Kurtis Blow, Kool Moe Dee, LL Cool J. Alle var, brukte å komme til skolen vår, for vi hadde store, vi hadde en stor ny York, New Jersey-beredskap av studenter, så og da ville det bare være, hva gjorde de, de rydder, de skyver bare alle blekerne tilbake, og det ville bare være som et stort, som et stort husfest, ville jeg kall det. Så det pleide å være morsomme tider. ”

Feb252.png Richshaad setter sin kunst opp utenfor Elizabeth Taylor Medical Center og #LizLot "Work It Gurl" veggmaleri av No Kings Collective.

 

Om hvordan det afrikanske amerikanske fellesskapet så Max Robinson og Magic Johnson:

“... du vet i det afroamerikanske samfunnet som HIV vet at du virkelig er mislikt. Det er som du fikk - folk tror du kan få det fra en klem. Utdannelsen - er bygget opp, det er bedre nå så langt som alle forstår hvordan det fungerer. Hvordan det gjør ting slik at du ikke fanger det. Eller du vet, folk lever hele livet med det. Så det er en annen årsak til medisinen og utdannelsen. De forskjellige gruppene har sendt ut - det er mer åpent. ”

“Jeg hater å gi den videre til noen andre. Hvis jeg har det, OK så hva? Jeg takler det. Finn noen som har det, finn beskyttende måter jeg fortsatt kan ha sex på, uansett. Men jeg vet ikke. Jeg vil ikke bare gi det videre til noen, for det er ikke deres valg. Jeg fortsatte å gå tilbake, og hun var som om du ikke hadde sex, vil du ikke ha det. Jeg dro tilbake. Jeg dro tilbake. Jeg dro tilbake. Så begynte jeg etter sannsynligvis den 11. - 10. gangen jeg begynte å være som at du ikke kan leve slik. Du kan ikke - du må komme deg tilbake. Du må finne en måte. Det var da som - hele tiden troen min fortsatt var sterk, men jeg var skeptisk til om jeg hadde det eller ikke. ”

Feb253.pngEn rekke kunst av Richshaad Ryan.

 

Om hvordan hans fellesskapsutsikt hiv i dag:

“Det viktigste jeg vil si forskjellen er nå hvis noen, si noen slike og slike, fikk HIV, tror du ikke umiddelbart er lik døden. Du tror i utgangspunktet ikke at de fikk cooties eller hva som helst. De gjør det ikke - jeg tror det blir mer. Folk er ikke redd for det så mye som når noen har det. Ikke la henne drikke ut glasset ditt. Bare visse ting. Stigmatismer eller hva som helst. Og vet du hva, det blir - det blir mer - hva ville jeg sagt? Det er mer - det er bare flere ting på det nå. Verdens AIDS dag. Det er bare mer informasjon, mer markedsføringsmateriell, jeg vil si mer utdannelse om det. Jeg er sikker på at de gjør det på alle skolene nå. Så det blir et ord - et ord som du ikke er redd for å si eller redd for å snakke med noen eller klemme noen eller vise kjærlighet til noen som kan ha det. Jeg tror det blir mye bedre. Langt bedre så langt som samtale alt starter med en samtale til forståelse. Jeg tror informasjonen hjelper folk til å forstå den mer. I stedet da det først begynte å slå, var de akkurat som en mann de skulle - de døde. Det er som med andre store sykdommer - kreft og alle dem, det er en annen forståelse. Hvilken type har du? Hva slags cellegift skal du gjøre? Skal du gjøre naturlig? Jeg tror med HIV og AIDS er det samme. Det blir mer et kjent navn og forståelsen av hvordan man skal takle det. Det er ikke som - det er ikke et tegn på død. ”

Du kan også være interessert i

BLOGG

Få din COVID-19-vaksine hos oss og andre ...

August 16, 2021

BLOGG

Hvordan har COVID-19 påvirket innvandringssaker?

Juli 17, 2020

BLOGG

Oppdateringer hos Whitman-Walker Under COVID-19 P ...

August 16, 2021

BLOGG

Pasientportal telehelse

Juni 05, 2020

BLOGG

Community Care: En innsjekking for mental helse

Mars 17, 2020

BLOGG

Slik navigerer du i telehelseavtalen

Oktober 02, 2020

BLOGG

Hva du kan forvente i løpet av en evaluering av hoste

Mars 18, 2020

BLOGG

Hvordan håndtere luftveisinfeksjoner, hoster og ...

Mars 02, 2020

BLOGG

Hva du skal vite om Coronavirus

August 20, 2020

BLOGG

Hvordan holde samfunnet sunt mot influensa ...

April 27, 2020

BLOGG

Melde du deg på forsikringsdekning for 2020? Vi kan ...

Desember 06, 2019

BLOGG

Vi flytter inn i Liz | ¡Nos vamos a mudar ... a ...

Oktober 14, 2019

BLOGG

Viktig merknad for medisinepasienter

Oktober 14, 2019

BLOGG

Reflekterer over den 11th årlige National Gay Homes '...

September 27, 2019

BLOGG

Healing etter traumer med stolthet og fellesskap

Juni 12, 2019

POLITIK BLOGG

Et åpent hus Introduksjon til kjønnsbekreftelse ...

April 22, 2019

POLITIK BLOGG

'X' Kjønn Markører Affirm Bor og Lag Acce ...

April 18, 2019

POLITIK BLOGG

Trumpadministrasjonens initiativ til å avslutte ...

Mars 06, 2019

BLOGG

Vårt åpne brev til Fellesskapet

Januar 07, 2019

40 STORIES

Vår 40th Year in Review

Oktober 14, 2018

40 STORIES

Valerie Villalta, “Å leve akkurat den du vil ...

Oktober 07, 2018

40 STORIES

Mer enn 40 år senere, hva vi har lært og ...

September 30, 2018

40 STORIES

Våre reiser til Whitman-Walker

September 23, 2018

40 STORIES

"Vi kan se sluttlinjen" ﹘ En fotogalleri ...

September 16, 2018

40 STORIES

Elizabeth Taylor Medical Center, et hjem av dign ...

September 09, 2018

40 STORIES

Amelie Zurn, omfavner feministisk helsepraksis ...

September 02, 2018

40 STORIES

"Sammen, la oss utdanne oss selv til å leve" - ​​T ...

August 26, 2018

40 STORIES

Ellen Kahn, finne formål og fellesskap under ...

August 19, 2018

40 STORIES

Antonio Hardy, Å være en ressurs for mine kolleger

August 12, 2018

40 STORIES

Lesbisk Services Program, Møte Helse Ne ...

August 05, 2018

40 STORIES

Michael Shilby, føles rolig, sentrert og sett ...

Juli 29, 2018

40 STORIES

1407 S Street, en søylehull

Juli 22, 2018

40 STORIES

Bill Austin Austin Day Treatment Center

Juli 15, 2018

40 STORIES

Whitman-Walker Helse, vi ser deg

Juli 08, 2018

40 STORIES

Tony Burns, lærer og bor med hiv i var ...

Juli 01, 2018

BLOGG

Holde mitt fellesskap i tankene

Juni 29, 2018

BLOGG

New Transgender Women's Health Study nå registrerer

Juni 26, 2018

40 STORIES

Ahmed, Gaining Strength & Living hver dag som ...

Juni 24, 2018

40 STORIES

Mentorkraften og blomstrende med hiv

Juni 17, 2018

POLITIK BLOGG

Masterpiece Cake - Hva gjorde Høyesterett D ...

Juni 12, 2018

40 STORIES

Joe Izzo, omdefinerer sikrere sex i alderen av h ...

Juni 10, 2018

40 STORIES

Derrick "Strawberry" Cox, Spreading Joy & Love ...

Juni 03, 2018

40 STORIES

Lili Leonard, styrken til å være en livslang ...

Kan 27, 2018

40 STORIES

D. Magrini, A Washingtonian og hva hun ønsker S ...

Kan 20, 2018

40 STORIES

Winifred Quinn, advokat for LGBTQ seniorer th ...

Kan 13, 2018

40 STORIES

Don Blanchon, som anerkjenner 12 Years of Servant L ...

Kan 05, 2018

40 STORIES

Adisa Bakare, en nyttig og lidenskapelig "leder av ...

April 29, 2018

40 STORIES

Randy Pumphrey, Forsterke Memories Of Long ...

April 22, 2018

40 STORIES

Bianca Rey, advokat for meg selv og mitt samfunn ...

April 15, 2018

40 STORIES

Barbara Lewis, Empowering Women Through Healthcare

April 08, 2018

40 STORIES

Max Robinson, en pioner av svart journalistikk

April 01, 2018

40 STORIES

Gerard Tyler, diskotek og få venner testet

Mars 25, 2018

40 STORIES

Carl Corbin, Whitman-Walker får meg til å føle meg som ...

Mars 18, 2018

40 STORIES

Joanne Sincero, serverer empati

Mars 11, 2018

40 STORIES

Chris Straley, Forstå oss som mennesker

Mars 04, 2018

40 STORIES

Richshaad Ryan, merker hver bursdag med en h ...

Februar 25, 2018

40 STORIES

Grayson & Christine, jeg ser den virkelige deg

Februar 17, 2018

40 STORIES

Kermit Turner, musikknotater og mange ansikter o ...

Februar 11, 2018

40 STORIES

Madison Chambers, vokser og utdanner seg med ekte ...

Februar 03, 2018

40 STORIES

Jim Graham, en innflytelsesrik leder

Januar 27, 2018

40 STORIES

Møt Dr. Mary Edwards "Walker"

Januar 20, 2018

40 STORIES

Møt Walt Whitman

Januar 13, 2018

POLITIK BLOGG

DC er først i nasjonen for å bruke 'X' kjønnsmor ...

Juli 19, 2017

BLOGG

Hoop'N for Care, Hoop 'N 4 HIV

Juli 10, 2017

POLITIK BLOGG

Flytte nålen på reproduktiv rettferdighet og f ...

April 17, 2017

POLITIK BLOGG

Et stort skritt fremover for LGBTQ sivile rettigheter

April 13, 2017

BLOGG

Community Connection Series

Mars 24, 2017

POLITIK BLOGG

Toppmøte om svarte liv: Svart Amerikas svar ...

Februar 08, 2017

La oss holde kontakten

Få de siste Whitman-Walker Health-communitynyhetene levert til innboksen din!

SEND